1993–2011թթ. Եգիպտոսի, Սիրիայի, Լիբանանի հետ մի քանի տասնյակ համաձայնագրեր ու պայմանագրեր ստորագրվեցին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը: Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև գործընկերության և համագործակ-
ցության համաձայնագիր կնքվեց 1996թ.: Այն հնարավո–
րություն տվեց Եվրամիության հետ սերտ համագործակցություն զարգացնելու:
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հարաբերությունները պայմանավորված են ոչ միայն միջազգային հարաբերություններում ԱՄՆ-ի կարևոր դերակատարությամբ, այլև այնտեղի ազդեցիկ հայկական համայնքի ակտիվ գործունեությամբ: Հարաբերությունները ԱՄՆ–ի և Հայաստանի միջև զարգանում են բնականոն ճանապարհով` ընդգրկելով քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային ոլորտները: Դժվարին տարիներին ԱՄՆ–ը Հայաստանին հատկացրել է միլիոնավոր դոլարների մարդասիրական օգնություն:
Հայաստանը հարաբերություններ հաստատեց նաև Կանադայի, Արգենտինայի, Ուրուգվայի, Չինաստանի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի հետ: 150–ից ավելի երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ, աշխարհի երեք տասնյակից ավելի երկրներում գործում են ՀՀ դեսպանությունները, ներկայացուցչություններն ու հյուպատոսությունները:
Այսպիսով` անկախությունից հետո Հայաստանը միջազգային ասպարեզում վարում է ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն:
միջազ–
Հայոց ցեղասպանության գային ճանաչման գործընթացը։ Հայաստանի անկախության վերականգնումից, հատկապես 1998-ից հետո հանրապետության արտաքին քաղաքականության գլխավոր ուղղություններից մեկը դարձավ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել են Ռուսաստանի Պետական դուման, Հունաստանի, Լիբանանի խորհրդարանները, Բելգիան, Շվեդիան, Կանադան, Սլովակիան, Շվեյցարիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ավստրալիան, Գերմանիան և այլ երկրներ: Միջազգային
կազմակերպություններից առաջինը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, ապա` Եվրախորհրդարանը:
Փաստորեն, ներկայումս ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած պետությունների թիվը շուրջ 2,5 տասնյակ է: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև ԱՄՆ-ի 42 նահանգներ և տարբեր քաղաքների քաղաքապետարաններ:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը որոշակի ազդեցություն ունեցավ նաև Թուրքիայում` հասարակական կարծիքի վրա: 2007թ. հունվարի 19–ին Ստամբուլում ահաբեկության զոհ դարձավ «Ակօս» թերթի խմբագիր, հայտնի հասարակական գործիչ Հրանտ Դինքը: Նրա թաղման արարողությունը վերածվեց բազմահազարանոց ցույցի: Կատարվածը մեծ ազդեցություն ունեցավ թե՛ Թուրքիայի, թե՛ միջազգային հասարակական կարծիքի վրա: Թուրք հանրության առաջադեմ ներկայացուցիչները փողոց դուրս եկան «Մենք հայ ենք», «Մենք Հրանտ Դինքն ենք» կարգախոսներով:
Ներկայումս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացը շարունակվում է:
Հայ առաքելական եկեղեցին անկախության ժամանակաշրջանում։ Հայ առաքելական եկեղեցու համար կարևոր նշանակություն ունեցավ 1991թ. հունիսին ՀՀ Գերագույն խորհրդի ընդունած խղճի ազատության մասին օրենքը: Դրանով Հայոց եկեղեցուն իրավունք էր տրվում վերստեղծելու իր թեմերն ու համայնքները, կառուցելու նոր եկեղեցիներ ու նպաստելու հոգևոր կրթությանը: Վերականգնվեցին խորհրդային տարիներին արգելված եկեղեցասեր կազմակերպություններն ու միությունները, երգչախմբերը: Վերականգնվում են կիսաքանդ եկեղեցիները, կառուցվում են նորերը: 1994թ. օգոստոսին վախճանվեց Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Ա-ն: 1995թ. ապրիլին Ամենայն հայոց կաթողիկոս ընտրվեց Մեծի Տանն Կիլիկիո աթոռակալ Գարեգին Բ–ն` վերանվանվելով Գարեգին Ա: Նրա գործունեության տարիներին (1995-1999) ընդարձակվեց եկեղեցաշինությունը, ստեղծվեցին հոգևոր-եկեղեցական նոր կառույցներ, սերտացան միջեկեղեցական կապերը:
Գարեգին Ա-ի մահից հետո` Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում 1999թ. հոկտեմբերին Ամենայն հայոց կաթողիկոս ընտրվեց Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Գարեգին արք. Ներսիսյանը: Հայոց 132–րդ հայրապետը գահ բարձրացավ հայոց պետականության համար խիստ ծանր իրավիճակում: Նա ձեռնամուխ եղավ եկեղեցական ներքին կյանքի կարգավորմանն ու կազմակերպմանը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի հոգևոր կրթարանների վերաշխուժացմանը և այլն:
2001թ. մեծ շուքով նշվեց Հայաստանում քրիստոնեության պետականորեն ընդունման 1700–ամյա հոբելյանը: Հայոց եկեղեցին իր ձեռնարկումներով աջակցություն ու անմիջական մասնակցություն է բերում հայոց անկախ պետականության կայացման գործին: